Verilerinizi Güvende Tutmak İçin 5 Öneri

0
285

Veri denildiğinde her ne kadar çoğu kişinin aklına rastgele dizilmiş rakamlar gelse de, aslında bu rakamların internet ortamında her zaman bir anlamı vardır. Yine de, internette kaydedilen veya izlenen bütün verilerimiz sadece rakamlardan oluşmamaktadır. İsim, tarayıcı dili, yaş, konum, etnik köken, yaş grubu gibi birçok veriyi özellikle tarayıcılardaki cookie yani çerezler aracılığıyla üçüncü partilere farkında olmadan veririz.

Tarayıcılar, web siteleri ve kullandığımız uygulamaların hepsi bizim verilerimizi daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha iyi reklam göstermek amacıyla kullanırken art niyetli üçüncü partiler verilerimizi kötü amaçlar için kullanabilir.

Verilerimize erişimi olanlar sadece tarayıcılar, web siteleri ve kullandığımız web-tabanlı ya da farklı uygulamalar ile son bulmuyor. İnternet servis sağlayıcıları bizim o ağda internete girerken kullandığımız cihazların donanım bilgilerini, o ağda girdiğimiz internet adreslerini, bu internet adreslerinde ne kadar süre ile kaldığımız gibi birçok bilgiye erişebiliyor.

Sanal ortamda kişisel verilerimizi ve bilgilerimizi korumak için alabileceğimiz önlemler de mevcut.

VPN Kullanın

Sanal Özel Ağ, kısaltılmış adı ile VPN kullanarak verilerinizin güvende kalmanızı sağlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapabilirsiniz? VPN programları sizin için internet üzerinde sanal özel bir ağ oluşturur. Bu ağ, tünel protokolü adı verilen bir iletişim protokolüdür. Bu tünel sizin için internet üzerinde size özel bir ağdır ve üçüncü partiler tarafından izlenemez, takip edilemez ve bu tünelin içinden akan verileriniz hiçbir şekilde kullanılamaz. VPN ile bankacılık işlemleri çok rahat yapılabilir çünkü bütün bilgileriniz şifreli bir şekilde bu tünel üzerinde yolculuk eder. Yine de, VPN kullanırken dikkat etmeniz gereken püf nokta ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçınmaktır çünkü bu gibi VPN programlarının verilerinizi kendi bünyesinde kaydedip kaydetmediğini bilemezsiniz.

Güçlü Parolalar Kullanın

Akıllı telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda, kullandığımız uygulamalarda kullandığımız parolaların güçlü olması çok önemlidir. Ardışık rakamlardan oluşan veya doğum tarihlerinden oluşan parolaların güvenlik seviyesi çok düşüktür. Parolalarınızı oluştururken rastgele rakamlardan oluşan, büyük ve küçük harf içeren ve kesinlikle en azından bir tane sembol içeren parolalar kullanmaya özen gösterin.

HTTPS olan siteleri kullanın

Kullandığımız tarayıcıda bazen link kısmında ‘’Güvenli Değil’’ – Not Secure- ibaresi görebiliriz. Bu sitenin güvenli olmadığını ve siteye gönderilen verilerin şifreli olmadığı anlamına gelir. Yani, bu ve benzeri siteler HTTPS değil HTTP uzantısına sahiptir. Bu sebepten dolayı, ziyaret ettiğiniz sitelerin HTTPS uzantısına sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde, bilgileriniz ve verileriniz suistimal edilebilir.

Antivirüs programları kullanın

Mobil telefonunuzda ya da bilgisayarınızda antivirüs programlarını kullanmaya özen gösterin. Antivirüs programları, cihazınızı belirli periyotlarla denetleyerek herhangi bir kötü amaçlı yazılım, virüs veya sızıntı olmasına karşın korurken, böyle bir durumla karşılaşıldığında veri ve bilgilerinizin güvenliği için gerekli önlemleri alır. Antivirüs programları aynı zamanda tuş kaydedici, tarayıcı korsanları, Trojan adı verilen virüsler gibi kötü amaçlı yazılımlardan korur.

Uygulama İzinlerini Kontrol Edin

Telefonunuzdaki uygulamaların nelere erişim sağladığını hiç kontrol ettiniz mi? Telefonunuzdaki uygulamalar sizin kameranıza, mikrofonunuza, kişiler listenize, mesajlarınıza, arama geçmişinize, konumunuza, galerinize, tarayıcı geçmişinize erişim sağlıyor olabilir. Skype veya WhatsApp gibi bir uygulamanın sizin mikrofonunuza ve kameranıza erişim sağlaması normaldir fakat bir hesap makinesi uygulamasının bunu yapıyor olması ilginç olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz