Sahra Çölüne Kar Yağdı

2
2875

Sahra Çölüne Kar Yağdı

Sahra Çölüne, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kar yağdığı belirtildi. Kar kalınlığının 40 santimetreyi bulduğu açıklandı. son 37 yılda üçüncü kez kar yağışı yaşandı, ortaya muhteşem görüntüler çıktı.

Sahra Kar

Sahra Çölü, kar yağışı sonrası beyaza büründü. Cezayir merkezli TSA gazetesinin haberine göre, Cezayir’in Ayn Sefra kenti yakınlarında Sahra Çölü’nün kuzeyinde Pazar sabahı kar yağışı başladı. Kar kalınlığının 40 santimetreyi bulduğu ama gün sonunda karın erimeye başladığı kaydedildi, malum çöl sonuçta 🙂

Sahra Kar

Yüz ölçümü Türkiye’nin yaklaşık 12 katı olan Sahra Çölünde yüksekliği 3 bin metreyi aşan dağlar bulunuyor. Ayn Afra, son 37 yıl içinde yalnızca 1979, 2016 ve 2017’de kar düşmüştü. Yağmuru bile birkaç yılda bir ‘birkaç damla’ gören Sahra Çölü’nün ‘giriş kapısı’ olarak bilinen Cezayir’deki çöl şehri Ain Sefra’ya yağan karın kalınlığı konusundaki ‘rivayetler’ ise muhtelif. Bazı görgü tanıkları kar kalınlığının 40 santimetre olduğunu iddia etseler de Ain Sefra kenti yetkilileri, bu rakamın 2.5 santimetreden az olduğunu açıkladı. Gece ve gündüz sıcaklık değerleri arasında büyük farkların görüldüğü çöl bölgesinde, yağan karlar da ancak birkaç saat dayanabildi ve aynı gün öğleden sonra saat 17.00 sularında eridi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz